25. července 2024

Rekonstrukce bytových domů v době koronavirové

Prakticky již rok omezují běžný provoz opatření proti koronaviru. Jednou z oblastí, která je v řadě SVJ a družstev nyní odsouvána na dobu po skončení mimořádných opatření, jsou plánované rekonstrukce domů. Jak by se měli vlastníci bytových domů nyní rozhodovat?

Čas a kapacity firem

Mezi přípravou a realizací uplyne řada měsíců. Tento čas se v době po skončení mimořádných opatření s velkou pravděpodobností vinou rychle vyčerpaných kapacit znásobí. Reálné problémy lze očekávat i při samotné realizaci. Podle informací se řada firem, které využívaly především zahraniční dělníky, budou potýkat s jejich výrazně omezenou dostupností.

Schválení rekonstrukce je možné i bez konání shromáždění

Odkládání odhlasování rekonstrukce nebo souvisejících aktivit není ani v současné době opodstatněné. „Stejně tak dobře jako převolit výbor nebo schválit účetní závěrku, je možné hlasováním mimo shromáždění odsouhlasit i nezbytné kroky pro přípravu rekonstrukce. Výhodné je, aby si nechal výbor pro některá rozhodnutí odhlasovat mandát a mohl v přípravách rekonstrukce průběžně pokračovat bez nutnosti opětovného odsouhlasování členskou základnou,“ radí Mgr. Jan Eisenreich, vedoucí právní portálu Svjpravnik.cz.

Zajímejte se o možnost čerpání dotace Nová zelená úsporám. Ušetříte dvakrát

Snížení nákladů rekonstrukce a budoucí úspory ve spotřebě energií nabízí vlastníkům bytových domů v Praze dotační program Nová zelená úsporám. Program MŽP a SFŽP ČR je zaměřený na energeticky úsporné renovace, stavby domů a zdroje energie. Dotaci lze čerpat též na související odborné posudky a zajištění technického dozoru. Díky dotaci tak ušetříte na nákladech za rekonstrukci a současně v budoucnu na nižších výdajích za energie.

Proto je vhodná doba v současnosti nakombinovat úvěr s dotací a neodkládat rekonstrukci na pozdější dobu. „Navíc prostředky z dotace můžeme využít jako mimořádnou splátku úvěru, banky v tomto případě nekorigují výši splátky, je zcela ve vaší režii, kolik z dotace na mimořádnou splátku použijete. Jedinou podmínku je prokázání, že se jedná o státní dotaci,“ radí Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny, která má s poskytováním úvěrů SVJ dlouholeté zkušenosti. Řada finančních poradců vám pomůže i s vyřízením dotace.

Domy potřebují i řadu oprav mimo oblast úspor energií. Využít můžete program Panel 2013+

Na revitalizaci bytových domů, tedy nejen na modernizaci energetickou, je určen program Panel 2013+. O úvěr mohou žádat vlastníci všech bytových domů, nejen panelových, a to po celé republice včetně Prahy. Kromě vnějšího i vnitřního zateplení lze tímto úvěrem hradit například také odstranění poruch základů domů, opravy lodžií nebo balkonů, dostavbu nebo modernizaci výtahu, opravy zdravotně-technických instalací a plynu včetně výměny měřičů spotřeby a další, včetně nákladů na projektové práce.

„Program Panel 2013+ má v současné době velmi výhodnou úrokovou sazbu: 0,5 % p.a. po celou dobu splácení a splatnost může být až 30 let. A jak je u nás zvykem, s úvěrem nejsou spojeny žádné poplatky. Financovat lze až 90 % způsobilých výdajů na revitalizaci. Podrobné informace jsou k dohledání na stránkách SFPI,“ informuje Martin Klouda, ředitel sekce podpor Státního fondu podpory investic.

Nedostatku stavebních materiálů se investoři obávat nemusí

„Po celou dobu mimořádných opatření standardně dodáváme náš kompletní sortiment pro zateplení, dozateplení a související rekonstrukce domu. Na naší straně tedy není žádné riziko odkládání realizace z důvodu nedostatku materiálu,“ komentuje aktuální situaci Jakub Richter, obchodní ředitel divize Isover, SGCP CZ a.s.

Zdroj: Okolo bytu

Foto: Pixabay