22. července 2024

Téma: Co byste měli vědět o bydlení v bytovém domě

Výtahy pro bytové domy (VIII)

Umí tohle váš výtah? Co chci, aby uměl? Takovou otázku by si měl položit každý zájemce o nový výtah či jeho modernizaci. Základní funkcí výtahu v bytovém domě je samozřejmě spolehlivá přeprava osob z jednoho patra do druhého. Tahat nákup, nebo dokonce kočárek po schodech nikdo nechce, nemluvě o nutnosti zdolávat je o holi. Moderní výtahy toho ale zvládnout mnohem víc.  Zpříjemní vám cestu a pomůžou ušetřit čas i peníze při správě a provozu. Co chtít v bytovém domě od výtahu 21. století?

Bezpečnost na prvním místě

V tomto směru jde jak o iniciativu samotných výrobců, tak o normy, které se neustále zpřísňují. V souladu s nimi se zlepšují nejen jednotlivé bezpečností prvky, ale i materiály použité například na stěny, podlahy i strop kabin. Dveře by měly být pevnější, osvětlení intenzivnější, jízda a dojezdy do patrových stanic plynulejší… Ale pozor, klíčové je v tomto případě datum uvedení výtahu do provozu. Ty nejpřísnější normy tak platí jen pro zařízení instalovaná nebo vyměněná po 1. září 2017. Zásadní roli hraje i údržba a dodržování předepsaných kontrol a revizí. Některé servisní firmy navíc nabízí bezplatné bezpečnostní kontroly nad rámec zákonem daných povinností.

A k bezpečnosti určitě patří i bezkontaktní ovládání výtahu či desinfekce vzduchu uvnitř kabiny. I tyto prvky mohou být součástí moderních výtahů a v celé řadě případů mohou být doplněny i do zánovních instalací. Poptávka po takových řešení se pochopitelně zvedla po prvních zkušenostech s Covid-19.

Více místa a pohodlí pro cestující

Moderní výtahy zpravidla vyžadují méně prostoru pro technologie a jsou velmi flexibilní, pokud jde o rozměry. To v praxi přináší hned několik výhod. V případě bezstrojovnového řešení se rozvaděč vejde do rámu šachetních dveří a pohon je nainstalovaný přímo v šachtě. Prostor původně určený pro strojovnu tak můžete využít pro jiné účely. Díky těmto i dalším technologickým novinkám lze do šachty standardních rozměrů umístit kabinu, která nabídne více místa a pohodlí cestujícím osobám. Zajímavou možností jsou i trakční nosné pásy, jimiž někteří výrobci nahrazují ocelová lana. Při jejich použití stačí menší motor i trakční kotouč, a tak šetříte další místo. Pásy přitom přispívají k plynulejší a tišší jízdě.

Úspora energie

Zlepšení energetické náročnosti je zásadní pro snížení dopadu na životní prostředí a samozřejmě také na náklady na provoz výtahu. Přispívají k němu jednotlivé komponenty a funkce. Například takzvaný regenerativního pohon dokáže u některých modelů snížit spotřebu energie až o 30 % ve srovnání s konvenčním řešením. K užitečným prvkům patří také LED osvětlení a pohotovostní režim.

Snadná údržba a minimum odstávek

Významně eliminovat případy, kdy je výtah neplánovaně mimo provoz, pomohou služby založené na digitalizaci. Ty zásadním způsobem zjednodušují a zefektivňují celou správu zařízení.  Takzvaný internet věcí propojí výtah s lidmi, kteří se na ní podílejí – obvykle tedy s majitelem, správcem a servisní firmou. Ti všichni mají neustále k dispozici informace o aktuálním technickém stavu výtahu, mohou je snadno sdílet, a především rychle reagovat. Výsledkem je například prediktivní údržba, kdy lze případný technický problém, třeba v podobě opotřebené součástky, odhalit a řešit dříve, než ovlivní plynulý provoz. Možností, které digitalizace přináší je spousta. Vedou k úspoře času i financí. Zajímavostí je pak možnost řešit některé závady na dálku, přímo z centra servisní firmy. Sami cestující mohou kromě jiného ovládat výtah mobilem.

Dokonalý design

Atraktivní podobu nových či modernizovaných bytových domů by měl výtah podpořit. Proto výrobci nabízí ucelené designové řady i jednotlivé prvky, které vám umožní vzhled kabiny dokonale sladit s interiérem budovy. Barev, materiálů i stylů je na výběr nepřeberné množství, ať jde o stěny, podlahy, zrcadla, madla, ovládací panely a další příslušenství. Oblíbenou klasikou stále zůstává nerezové provedení. Digitálně potištěná skla na stěnách a Full HD dotykový ovládací panel se třemi LCD displeji a možností sdílení vlastního obsahu však udělají dojem i na velmi náročné uživatele. A možná je to zejména pro bytové domy dobrá příležitost, jak poskytovat uživatelům domu informace a data o provozu a správě bytového domu, např. v oblasti monitoringu spotřeb energií a médií. Moderní výtah tak může být i více užitečným, než tomu bylo v nedávné minulosti.

Zdroj: Martin Kroh, ČSRB

Foto: Pixabay