29. května 2024

Téma: Stavíme dům

Zahrada (XIII)

Zahrada, to není jen okrasná zeleň, ovocné stromy či zeleninové záhony. Se zahradou souvisí i další činnosti a potřebné prostory.

Kam se zahradním nábytkem a nářadím

Podle velikosti zahrady roste i počet a velikost zahradního nářadí a techniky, které je třeba někam umístit. A není toho málo. Různé hrábě, rýče, lopaty, motyčky, opory, zahradní sekačky, plotořezy, křovinořezy atd. Stejné je to i se zahradním nábytkem. K příjemnému posezení slouží venkovní židle, křesílka, lehátka, stolky, slunečníky atd. Pro představu: pro pozemek do 1200 m2 a dům pro 4 osoby budete při dobrém uspořádání skládacího zahradního nábytku potřebovat cca 3,5 m2 prostoru při obvyklé výšce. S růstem plochy zahrady a počtu obyvatel v domě či návštěv roste potřebná skladovací plocha. Sklady nábytku a nářadí lze umístit buď přímo v objektu rodinného domu v samostatné místnosti, což je finančně méně nákladné, nebo v samostatném objektu umístěném na zahradě.

Zahradní stavby

I v té nejmenší zahrádce či atriu lze umístit zahradní gril, který bývá většinou součástí pobytové terasy. Na trhu je řada prefabrikovaných zahradních grilovacích krbů, které lze zakomponovat do terasy. Pokud nad terasou vybudujete pergolu, kterou necháte porůst zelení, např. vínem, určitě se stane oblíbeným místem pro posezení s rodinou či přáteli.

Pokud máte zahradu velkou, můžete se rozhodnout i pro vybudování zahradního altánku. Ten může mít různé provedení, od pouze zastřešeného až po úplně uzavřený. To závisí na tom, k jakému účelu bude sloužit.  Altán nemůžeme nahodile umístit někam do zahrady. Zvolení správného místa je velmi důležité. Nesmí svou velikostí a provedením konkurovat samotnému domu a musí být od něj v dostatečné vzdálenosti. Z altánu by měl být výhled na něco atraktivního, ať již půjde o výhled do krajiny, zajímavý průhled zahradou, pohled na zahradní jezírko atd.

Pěstební skleník je odlišný od zimní zahrady. Slouží k předpěstování i celoročnímu pěstování okrasných i užitkových rostlin a označuje se jako nečistý provoz. Jeho velikost záleží na potřebě a ochotě rodiny v něm pracovat. Umístění pak závisí na světových stranách i na jeho stavebním a technickém provedení. Není vhodné, když je skleník umístěn v blízkosti domu, protože se tak znehodnotí celkový dojem ze zahrady i z domu.

Mezi zahradní stavby se řadí i venkovní bazény a zahradní jezírka. Voda je v zahradě vždy velmi atraktivní a velmi výrazně se projeví na jejím celkovém vzhledu. Venkovní bazén nemusí být obávaným strašákem, který okrasnou zahradu znehodnotí, a který strpíme jen proto, že je pohodlné a příjemné v něm trávit teplé dny. Pokud totiž bude bazén architektonicky i stavebně vhodně do zahrady zakomponován, může být i jeho ozdobou. Vždy by měl být umístěn do slunné polohy a měl by mít dostatečný prostor kolem sebe na slunění i posezení. Pozor na situování bazénu do blízkosti stromů či keřů, protože padající listí by vám znepříjemňovalo jeho užívání. Vhodné je pořídit v blízkosti bazénu i zahradní sprchu.

Zahradní jezírka jsou v poslední době velmi oblíbeným prvkem v zahradách. A pokud jsou doplněna i o „tekoucí vodu“, stávají se asi nejatraktivnější částí zahrady. Schopnost vody osvěžit a ochladit okolí nejvíc oceníte v létě a klokotání tekoucí vody vám velmi zpříjemní odpočinek na zahradě. Okrasné jezírko s vodními rostlinami případně i rybičkami je dobré umístit oproti bazénu do polostínu. Omezí se tak růst řas, a tím se zlepší čistota vody. Tekoucí voda v potůčku, který se v podobě vodopádu vlévá přes kameny do jezírka, nebo alespoň malý vodotrysk vhodně umístěný mezi rostliny přinášejí do zahrady pohyb, uklidňující zvuky a díky odrazu slunce také prosvětluje zahradu. Prostě voda je živel, který nám umožní vytvořit na zahradě iluzi volné přírody.

Zdroj: Jana Maňáková

Foto: Pixabay