19. května 2024

Blog Archives

Zvýšení nájemného o 88 %

Chtěl bych vás požádat o pomoc či radu, jak postupovat u níže popsaného problému, který se týká enormního zvýšení nájemného u obecních bytů a smluv na dobu neurčitou. Bydlím v obecním nájemním bytě cca 16 let a mám smlouvu na dobu neurčitou. Před několika dny jsem obdržel dopis od pronajímatele… číst dále Zvýšení nájemného o 88 %

Číst dál »

Nájemce nám zvýšil nájem o 2782 Kč. Může ho zvýšit o takovou částku?

Jsem nájemník, který bydli v obci do 10000 obyvatel. Nájemní smlouvu uzavírám s nájemcem každý rok. Vždy začátkem roku, a to už 10 let. Letos to bylo 1. 2. 2016, kdy nájemné se každý rok zvyšuje, jak říká nájemce, o inflaci. Tedy o 200, 300 Kč. Nájemné bylo letos sjednáno… číst dále Nájemce nám zvýšil nájem o 2782 Kč. Může ho zvýšit o takovou částku?

Číst dál »

Stanovení nájemného u služebních bytů

Naše státní příspěvková organizace má pro zaměstnance k dispozici služební byty. Za jaké vybavení bytu můžeme předepsat měsíční nájem? Byt je vybaven kuchyňskou linkou, sporákem, kotlem pro vytápění bytu, bojlerem na ohřev teplé vody. Podle starých předpisů (přílohy k vyhl. 176/1993) byly tyto předměty vyjmenovány včetně doby splácení v letech a… číst dále Stanovení nájemného u služebních bytů

Číst dál »

Jsem novým majitelem nemovitosti, mění se tím automaticky ujednání o nájemní smlouvě?

Mám dotaz ohledně pronájmu nebytových prostor v Ústí nad Labem Klíše. V současnosti probíhá vklad nemovitosti na katastrálním úřadě a v nejbližších dnech se stane partnerka majitelkou nemovitosti. V suterénních nebytových prostorách se již rok nacházejí nájemníci (sdružení), kteří mají nájemní smlouvu na tři roky při platbě 500 Kč měsíčně.… číst dále Jsem novým majitelem nemovitosti, mění se tím automaticky ujednání o nájemní smlouvě?

Číst dál »

Může být součástí nájmu i provize realitní kanceláři?

Z toho, co jsem si přečetl, mi jako nájemci pronajímatel může účtovat nájem, služby a případnou vratnou zálohu. Jak je to s provizí realitní kanceláři? Je pronajímatel oprávněn mi naúčtovat i tento náklad? Nebo je placení provize upraveno jiným právním předpisem? Podle zákona nesmí pronajímatel požadovat po nájemci jiná plnění… číst dále Může být součástí nájmu i provize realitní kanceláři?

Číst dál »

Existuje judikatura k otázkám jednostranného zvyšování nájemného?

Jsem v pozici nájemce (mj. invalidní důchodce), kterému pronajímatel v těchto dnech zaslal návrh na 100 % zvýšení nájmu. Zatím mě nájem od deregulace nájemného nezvýšil (od 1. 1. 2013), nicméně do té doby vždy využil plné zvýšení při regulovaném nájemném. Řeším nyní otázku, zda nechat věc dojít až k soudnímu rozhodnutí… číst dále Existuje judikatura k otázkám jednostranného zvyšování nájemného?

Číst dál »