15. června 2024

Tag Archives: SVJ

Právní poradna: Co dělat, když SVJ odmítá informovat o hospodaření?

Chci se zeptat na situaci, kdy SVJ odmítá informovat o hospodaření (náhled do účetnictví) za uplynulé období, viz §1179 občanského zákoníku, který je vždy nadřazený např. stanovám SVJ. Odpověď – 1. část Předem musím uvést, že bez bližších znalostí vašeho případu, konkrétně pak stanov vašeho společenství vlastníků jednotek (dále jen… číst dále Právní poradna: Co dělat, když SVJ odmítá informovat o hospodaření?

Číst dál »

Právní poradna: Jak se ohradit proti jednání předsedy SVJ?

Chci se zeptat na situaci. Naše SVJ má šest bytů, v němž je předsedou osoba, která má v domě neoprávněnou stavbu bez smlouvy o výstavbě na cizích podílech – půdní vestavbu, zabranou půdu a neplatí tržní nájemné ostatním. Dále si zabírá svévolně část společného pozemku na vlastní parkování, odmítá předložit doklady… číst dále Právní poradna: Jak se ohradit proti jednání předsedy SVJ?

Číst dál »

Právní poradna: Je možné hradit výměnu vodoměrů z fondu oprav?

Jsem člen výboru SVJ, náš dům je veliký. Má 234 bytových jednotek, cca 30 garáží, 2 patra garážových stání a cca 60 nebytových prostor – sklepů. Garáže, garážová stání a sklepy drží ve vlastnictví i lidé, kteří nevlastní v objektu byt. V loňském roce uběhla pětiletá doba na výměnu vodoměrů,… číst dále Právní poradna: Je možné hradit výměnu vodoměrů z fondu oprav?

Číst dál »

Právní poradna: Mohu požádat o kompletní audit hospodaření v domě?

Už v loňském roce nám SVJ napočítalo náklady na bydlení (jsem vlastník bytu) cca 70 000,- Kč. V dubnu 2023 jsem v reakci na tuto extrémně vysokou částku zavřela všechny kohouty u radiátorů a byly zavřené celou zimu – stále jsou zavřené na doraz na nula. Nové vyúčtování je vystaveno… číst dále Právní poradna: Mohu požádat o kompletní audit hospodaření v domě?

Číst dál »

Právní poradna: Musím hradit měsíčně svůj podíl na splátkách úvěru SVJ, když jsem o něm při koupi bytu nevěděl?

Měla bych dotaz ohledně povinnosti hradit splátky úvěru, který si vzalo SVJ. Koupila jsem byt, kdy jsem si před uzavřením kupní smlouvy vyžádala od prodejce potvrzení o bezdlužnosti, ve kterém bylo uvedeno, že prodejce nemá žádné dluhy vůči SVJ, resp. že prodejce uhradil všechny zálohy na náklady spojené se správou… číst dále Právní poradna: Musím hradit měsíčně svůj podíl na splátkách úvěru SVJ, když jsem o něm při koupi bytu nevěděl?

Číst dál »

Právní poradna: Jak se hodnotí výsledek hlasování SVJ?

Prosím o odpověď na otázku „jak se vyhodnotí výsledek hlasování v SVJ za předpokladu, že je shromáždění usnášeníschopné, tzn. je přítomna nadpoloviční většina všech vlastníků, nebo se k přijetí rozhodnutí vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných členů společenství. Na jednom z webinářů se přednášející zmínil, že přibývá vlastníků přítomných na shromáždění, kteří… číst dále Právní poradna: Jak se hodnotí výsledek hlasování SVJ?

Číst dál »

Povinné datové schránky

Od 1. 1. 2023 platí povinné datové schránky pro SVJ. Na co dát pozor a jaká bude praxe? Datová schránka ukládá povinnost komunikovat jejím prostřednictvím s orgány veřejné moci, tedy městskými a obecními úřady, státním zastupitelstvím, policií i soudy. Podle novely zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované… číst dále Povinné datové schránky

Číst dál »